V četrtek, 20. 4. 2023, je v Varstveno delovnem centru Novo mesto potekal 14. Dan za spremembe pod geslom Nisi sam – začutimo dobro. V prostovoljski akciji, ki jo je organiziralo Območno združenje RKS Novo mesto, je sodelovalo 50 prostovoljcev in 61 uporabnikov VDC. Akciji so se pridružili dijaki Gimnazije Novo mesto, Ekonomske šole Novo mesto, drugi prostovoljci in osem osmošolk naše šole.

Ob prihodu so nas zaposleni centra in OZRK Novo mesto toplo pričakali. Nato so se prostovoljci porazdelil v tri skupine. Ena skupina je odšla na sprehod na Loko, kjer so se družili ob čaju in kavi ter klepetali. Druga skupina je uporabnike na invalidskih vozičkih pospremila do kmetije v DSO Novo mesto. Tretja skupina pa je z uporabniki VDC poslikala stene garaže pod vodstvom umetnika Robija iz Šentjerneja.

Namen dogodka je bilo druženje, povezovanje, sodelovanje, soustvarjanje in bogatenje skupnih trenutkov. Za naša dekleta je bila izkušnja nova in drugačna, saj nobena še ni obiskala VDC. Na začetku so mladi še malo sramežljivo navezovali stike z ljudmi, kasneje pa se je ozračje ob oblačenju v bele halje za barvanje, živih barvah, glasbi in ustvarjanju sprostilo in med nas priklicalo smeh in dobro voljo.

Naše osmošolke so pokazale sočuten, spoštljiv in dobrosrčen odnos do uporabnikov VDC. Svojo izkušnjo so ob zaključku opisale kot zanimivo, navdušujočo, pisano in drugačno. Celoten dogodek so obogatili tudi uporabniki in nam s pesmimi, zvoki harmonike in doživetim plesnim nastopom pričarali sonce in toplino v hladnem in oblačnem dopoldnevu. Druženje smo zaključili z okusno torto, čajem in prijetnim klepetom ter odšli novim spremembam naproti.

Zapisala: Nives Švajger